#2016-11-04 00:40:44 

zambezia

Użytkownik

Dzień dobry. Zastanawiam się nad separacją z moim mężem, gdyz nasze relacje z dnia na dzień stają się coraz gorsze. Praktycznie już się nie dogadujemy, kłócimy się z byle powodu i już prawie razem nie sypiamy. Myślę, że przydałaby nam się jakaś dłuższa przerwa, która by polegała przede wszystkim na tym, że nie mieszkalibyśmy razem i widywalibyśmy się tylko ze względu na dziecko. Czy orzeczenie separacji jest w naszym wypadku wskazane? Podejrzewam, że bez wyroku separacji mój mąż nie zechce się wyprowadzić z naszego wspólnego mieszkania. A rozwód z kolei nie byłby chyba dla nas najlepszym rozwiązaniem, bo w głebi serca liczę, że jeszcze kiedyś się zejdziemy. Ja chyba nadal kocham męża, tylko czuję, że coś się popsuło w naszych wzajemnych relacjach. Może to wynik rutyny w związku albo nie wiem co jeszcze… Może dowiem się tego, gdy będąc sama na spokojnie przemyślę moje i jego zachowanie.
#2016-11-04 01:05:38 

Brandon

Użytkownik

Moim zdaniem skoro czujesz, że coś się między wami popsuło i nie możecie się porozumieć, to chyba powinniście pójść do psychologa albo psychoterapeuty na terapię małżeńską. To często pomaga małżonkom w znalezieniu przyczyny obecnego stanu rzeczy i poszukaniu wspólnie z terapeutą najlepszych dla danej pary rozwiązań. Zanim zdecydujecie się iść do sądu, może powinniście spróbować skorzystać z takiej terapii.
#2016-11-04 02:19:37 

zambezia

Użytkownik

No nie wiem, nie wydaje mi się, żeby mój mąż zechciał opowiadac o naszych prywatnych sprawach jakiejś obcej osobie. Ja tez na pewno czułabym się skrępowana. Poza tym nie mam pojęcia, kto zająłby się naszym małym dzieckiem, gdy oboje uczestniczylibyśmy w terapii.
#2016-11-04 03:50:50 

Brandon

Użytkownik

A więc chyba już jestes przekonana co do tego, żeby jakoś tę sytuacje rozwiązać w sądzie. Jeśli tak, to myślę, że separacja jest rzeczywiście mniej radykalnym posunięciem niż rozwód. Żeby ją jednak uzyskać, należy wykazać w sądzie, że między małżonkami doszło do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Nie trzeba natomiast wykazywac, że rozkład ten jest trwały – jak w przypadku rozwodu – co oznacza, że nie ma już nadziei na to, że małżonkowie się pogodzą i do siebie wrócą. Mimo wszystko samodzielne wykazywanie przy użyciu prawniczej terminologii, iż doszło do zupełnego rozkładu pożycia jest dość trudne dla osoby, która wcześniej nie miała zbyt wiele do czynienia z tego typu problematyką, dlatego też polecam ci skorzystanie z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym. Dobry adwokat pomoże ci napisac pozew o separację i – jeśli będziesz czuła taką potrzebę - będzie reprezentował cię przed sądem podczas rozprawy. Ponadto adwokat powinien również na spokojnie wyjaśnić ci, jakie są skutki prawne separacji. Należy do nich m.in. powstanie rozdzielności majątkowej między małżonkami, a także orzeczenie przez sąd podziału majątku. Innym skutkiem prawnym separacji jest obowiązek alimentacyjny jednego z małżonków względem małoletniego dziecka lub – jeśli drugi z małżonków nie ma wystarczających środków do życia - również względem niego.
#2016-11-04 05:27:04 

zambezia

Użytkownik

Dziękuję za informacje. Najprawdopodobniej udam się do adwokata, bo samodzielnie niestety nie dam rady wykazać w pozwie, że doszło między mną i mężem do zupełnego rozkładu pożycia. A co jeśli jednak okaże się, że nie doszło?
#2016-11-04 07:58:05 

Brandon

Użytkownik

Spokojnie, separację jest generalnie łatwiej otrzymać niż rozwód. Chociaż jeśli masz jakieś obawy związane z tym, czy w ogóle występować o separacje, to może powinnas najpierw porozmawiać z mężem i przekonać się jak on to widzi. Powinniście także porozmawiać o tym, jak wyobrażacie sobie Wasze życie bedąc w separacji, np. o tym, czy Twój mąż zdecyduje się gdzieś wyprowadzić.
#2016-11-04 08:54:25 

zambezia

Użytkownik

No właśnie powinnam mu o tym powiedzieć, ale jest to dla mnie trudne. Nie wiem, jak to będzie z mieszkaniem, gdy sąd orzeknie separację, bo teoretycznie jest ono naszą wspólną własnością.
#2016-11-04 10:09:20 

Brandon

Użytkownik

Sąd orzekając separację orzeka także o sposobie korzystania małżonków z ich wspólnego mieszkania. Może też – za zgodą obu stron – orzec o podziale wspólnego mieszkania lub o przyznaniu go jednemu z małżonków, jeśli drugi wyraża zgodę na jego opuszczenie.
#2016-11-04 12:38:30 

zambezia

Użytkownik

Rozumiem. A co jeśli po jakimś czasie od orzeczenia separacji ja i mój mąż zdecydujemy się jednak na powrót do siebie? Wówczas separacja przestanie obowiązywac i będzie tak jak dawniej?
#2016-11-04 13:30:39 

Brandon

Użytkownik

Gdy zechcecie zakonczyć separację, wówczas powinniście złożyć w sądzie wniosek o jej zniesienie. Z punktu widzenia prawnego jest możliwy powrót do stanu sprzed orzeczenia ustanawiającego separację. A jak dalej będzie wam się układac w małżeństwie, to już tylko od was zależy. Pozdrawiam!
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015